Jdi na obsah Jdi na menu
 


Foto zvířat na PF

7. 8. 2011

V tomto příspěvku, který je vlastně zatím první, bych ráda prozradila něco z mého nejoblíbenějšího koníčku - tedy fotografování. Mluviti budu i o Sněžence, která slouží mnohokrátero jako nejlepší a také nejdostupnější modelka. Co je tedy potřeba k takovému focení PF, či jiných přáníček, kde je nejhlavnějším motivem tento němý tvor ( papoušky jako němé tvory nepočítám)? To vám ráda povím.


 Co tedy potřebujeme:

 • Tvrdou (ohebnou) podložku libovolné barvy

 • Poddajnou podložku na pozadí ( dobře se pracuje s krepovým papírem) 

 • Dekorovací potřeby na dozdobení motivu ( podle tématu ( např. různá peříčka, ozdobá vejce, mašle...))

 • Případně lepící pásku na upevnění

 • Ministativ pro lepší upevnění fotoaparátu a samozřejmě fotoaparát.

   

   

Možná, že si říkáte, že v domě či v bytě není vůbec možno něakou slušně vypadající fotografii pořídit. Nemáte tak docela pravdu. Domácí fotografování se kvalitou samozřejmě nevyrovná ateliérovým expertům, kteří mají k dispozici ty nejlepší softboxy i světla a krepový papír na nahradiv speciálně vyrobené pozadí, které stáčiv se ze stropu jako extrémně pružný had,  na podlaze vypadavši jako zaoblená stěna, šíleným, však dobrým architektem navržena... Tak to by byla trocha poezie a teď znovu k vážné práci.

 1. První bod věnuji přípravě. První co musíme udělat, je ten snad nejjednoduší bod. Takže: vezmeme si tvrdší podložku ( ale ohebnou) a postavíme ji na vybrané místo, nejlépe v rohu, stačí však při stěně. Krepový papír, či jiné měkké pozadí připevníme ke stěně. Pokud je pozadí zbarveno odstínem stěny, použijeme dvojitou vrstvu.
 2. Nyní přijde na scénu dekorace. Můžeme použít materiál vhodný k tématu. Například k Velikonocům se hodí vajíčka různé barvy. Dobrou zkušenost mám také s většími přebarvenými peříčky, či lehké, různě smotané mašle. K Vánočním PF bych doporučila "andělské vlasy", což jsou různě barevné, zatočené kousky, které konzistencí trochu připomínají stočené kousíčky plechu, který něco rozřezalo na opravdu tenké zámotky. Andělské vlasy jsou k dostání v papírnictví či větším květinářství. Lze je jednoduše tvarovat a je možno do nich ještě "přiaranžovat" Další předměty (např. malé dárečky, kusy větší skořice, zvonky atd.). Tyto různě velké předměty k fotografování hodící se rozmístíme na místo focení. Můžeme je přilepit o něco víše, některé dát před místo, kde má být zvíře, jiné naopak za ně.

   

  I takto může vypadat lehce navržené pozadí...

   

 3. Dále si musíme nachystat ministativ ( jinak se mu říká makrostativ či minitrojnožka), který musí být nastaven tak, aby fotoaparát na něm byl přibližně ve výšce očí zvířete ( toto pravidlo je důležité kvůli zachování správné kompozice).
 4. Takto může vypadat jedna z těch podařenějších fotografiíA teď přijde asi to nejdůležitější... Totiž, mám na mysli přípravu zvířete. Zde jsou dvě možnosti: ta první, že zvířatko necháme tak jak je a ta druhá, že bude také trochu přizdobené. První možnost (doufám) nemusím snad ani vysvětlovat ale druhá je trošku obtížnější. Ohledně přípravy hlavního motivu nemusíme být něak detailní. Stačí vlastně obyčejná mašle. Tu můžeme na velice volný uzlíček ( všiměte si prosím, slova uzlíček, ne uzel!!!) zavázat pod bradou a případně mašli trochu "natupírovat", aby nevysela jakoVětšina fotek vypadá tak, ale najdou se i sladší plody fotosadu ohnutá pružina v něakém bizardním stroji.
 5. A dále zbývá již jediné, totiž: fotit, fotit, fotit a hned na to v počítači mazat, mazat, a zase mazat nepovedené snímky, kterých zpravidla bývá na tucty.

                             

 

 

 

Mnoho úspěchů a příjemnou zábavu přeje Lassie se Sněženkou :) ...Sněženčin dodatek: za tuhle fotografii dostanu alespoň mrkev :)

 

Náhledy fotografií ze složky Sněženka-foto


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Moc povedené

(Smilegirl:), 28. 8. 2011 13:28)

ahoj,opravdu dobrý a kvalitní návod, fotky Sneženky jsou úžasné! Jen tak dál.

Pochvala

("_", 12. 8. 2011 22:28)

Tak to je opravdu nápadité, hezky napsaný návod ;-)
Přeji hodně štěstí při dalším focení!